Radio UNSR Bacău

Te ține la curent cu viața de student

Messi a adus un nou titlu pe „Camp Nou”

Posted on May 19, 2015

După o pauză de doi ani, FC Barcelona a devenit campioana Spaniei, grație golului

marcat de starul argentinian în meciul de duminică, de la Madrid, cu Atletico, scor 1-0

FC Barcelona i-a suflat în acest an titlul rivalei Real Madrid. Cu o etapă înainte de finele

campionatului, gruparea de pe „Camp Nou” a devenit matematic campioana Spaniei, după

succesul obținut, în deplasare, cu Atletico, scor 1-0.

Lionel Messi i-a adus Barcelonei al 23-lea titlu din istorie. Argentinianul a marcat, în minutul

65, unicul gol al întâlnirii de pe „Vicente Calderon”, ajungând, astfel, la 283 de reușite în

Spania, fiind pe locul opt în topul marcatorilor din primele cinci campionate ale lumii.

Luis Enrique, aflat la primul sezon din postura de antrenor al catalanilor, a izbutit să egaleze

performanțele lui Pep Guardiola și Tito Vilanova, tehnicieni care au cucerit titlul din Primera